Zorientujte sa v eko terminológii
- bionela
- Sep 7, 2018
- 2 min read
Takmer každý gasto fajnšmeker momentálne rieši aj tému jednorazových obalov, ekologické produkty sú na výslní a všade sa to hemží pojmami ako recyklácia, kompostovanie, biodegradácia.
Čo presne tieto slová znamenajú? Terminológia môže byť mätúca, a preto vám chceme priblížiť význam jednotlivých druhov obalov. Náš partner Vegware pripravil praktický prehľad a my vám prinášame jeho preklad.

Recyklovateľný
Každý, kto má aspoň trochu ekologické cítenie, má rád slovo recyklovateľný. V skutočnosti však použité jednorazové obaly nemôžu byť zrecyklované. Na recykláciu je možné použiť dôkladne vyseparovaný suchý papier a tiež použité PET fľaše a plechovky.
Použité gastro obaly sú väčšinou zmesou papiera a plastu. Okrem toho, sú kontaminované jedlom, preto nie sú vhodné pre recyklačný proces a končia na skládkach alebo v spaľovni.
Naopak, pri kompostovateľných gastro riadoch nie je kontaminácia jedlom problém, je dokonca žiadúca v procese kompostovania.
Biodegradovateľný
Biodegradovateľnosť znamená, že sa niečo v prírode prirodzene rozloží. To ale môže to trvať mnohé roky. Samotné slovo “biodegradovateľný” nám nepovie veľa o trvaní procesu rozkladu. Napríklad: drevo je biodegradovateľné, ale zrub stojí celé roky.
Ak je teda niečo označené ako biodegradovateľné, nemusí to byť automaticky rozložiteľné v podmiekach priemyselného kompostovania. Navyše, ak je niečo označené ako rozložiteľné, nemusí to byť bio-rozložiteľné. Môže to byť stále plast, ktorý sa rozloží na tzv. plastový prach.
Kompostovateľné = biodegradovateľné do 12 týždňov
Ak je výrobok označený ako kompostovateľný, znamená to, že sa rozloží do 12-tich týždňov a je vhodný na spracovanie v priemyselnej kompostárni, elektrickom kompostéri, alebo bioplynovej stanici.
Priemyselné kompostovanie poskytuje optimálnu kombináciu mikróbov, vlhkosti a tepla. Vaše kompostovateľné riady tak namiesto popolčeka zo spaľovní vytvárajú výživný kompost, ktorý pomáha rastlinám rásť.

Uzatvorenie slučky
V predchádzajúcom článku sme písali o rozdiele medzi oxidom uhličitým, vytvoreným spaľovaním ropných produktov, a oxidom uhličitým, ktorý vzniká pri biodegradácii.
Okrem toho, že používaním kompostovateľných riadov uzatvárame CO2 slučku v prírode, je tiež dôležité odkloniť čo najväčšie množstvo odpadu zo skládok. Uistite sa, že vaše riady sú certifikované na kompostovateľnosť – v poslednej dobe prichádzajú na trh aj výrobky bez riadnej certifikácie.
V ďalšom článku sa budeme venovať teoretickým aj praktickým možnostiam kompostovania na Slovensku.
Comments